Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Karuzela i mafie VAT

4 marca 2020

Ponad 700 milionów złotych wyłudziła na podatku VAT grupa przestępców, która zajmowała się wprowadzaniem na teren Polski paliw płynnych.

VAT w Polsce

Między 40 a 50 miliardów złotych rocznie wynosiła w ostatnich latach luka VAT w Polsce. To różnica pomiędzy tym ile z podatków powinno do skarbu państwa wpłynąć, a tym ile faktycznie wpływało. Luka VAT w Polsce wynosi mniej więcej tyle, co 60% budżetu NFZ.

Bezpośrednio na wyłudzeniu podatku VAT traci skarb państwa, pośrednio my wszyscy.

Podatek VAT pojawia się za każdym razem, kiedy coś kupujemy. Widnieje on na paragonie pod skrótem PTU.
Jest to inaczej wartość dodana, która tyczy się każdego produktu.

Klient za każdym zrobionym zakupem nie odprowadza bezpośrednio do urzędu VATU, jest on bowiem wliczony w cenę zakupionego towaru.

Uruchomienie karuzeli VAT rozpoczyna się od stworzenia sieci firm. W praktyce obracają one tylko fakturami, bez przekazywania sobie realnego produktu. Handel widnieje tylko na papierach.

Mafie VAT

Takie mafie działają na zasadzie wprowadzania towarów na rynek, sprzedając je po cenie rynkowej i nie odprowadzając przy tym podatku VAT.
Kiedy pojawia się kontrola, okazuje się wówczas, że taki podmiot nie istnieje. Osoby prowadzące takie nielegalne działalności, to przeważnie obcokrajowcy z fałszywymi dokumentami.

Kupując towar z zagranicy, osoba kupująca zgodnie z przepisami nie odprowadza VATU, w Polsce sprzedaje go po tej samej cenie, dodając VAT we własnym zakresie, którego faktycznie nie odprowadza do urzędu.

Istnieją także produkty, u których wyliczenie podatku VAT jest dosyć skomplikowane. W przypadku oleju rzepakowego służącego do celów spożywczych wynosi 5 %, jeśli jest to olej techniczny stosowany na przykład w przypadku diesla, stawka wynosi 23%.

Luka VAT w Polsce była dotychczas jedną z największych w całej Unii Europejskiej. W 2016 roku stanowiła aż 2, 9% polskiego PKB.

Jej uszczelnienie przynosi efekty, z roku na rok ten procent spada. Walka z oszustami nie jest taka łatwa, wymaga wprowadzenia zintegrowanej bazy elektronicznych faktur, a niestety z wprowadzaniem takich rozwiązań nie jest w kraju najlepiej.

GeldMarket

Redakcja Geld Market to zespół wykwalifikowanych dziennikarzy, analityków finansowych i ekspertów ekonomicznych, którzy z pasją tworzą treści na temat rynków finansowych i gospodarki. Nasz

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Giełdy zagraniczne vs lokalne
Planowanie podatkowe
Czym się różni leasing o wynajmu samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?