podatek przez internet

Rozliczenie PIT-ów przez internet jest proste i szybkie, dlatego Polacy docenili taką formę składania rocznych zeznań podatkowych. Składanie PIT online wybierają zarówno pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jak i przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przez kilka lat rozszerzono liczbę osób, które mogą rozliczać się z fiskusem online. Czy każdy może rozliczyć podatek przez internet?

Kto może złożyć deklarację PIT online? 

PITy 2021 online można złożyć nawet bez podpisu elektronicznego oraz w sytuacji, gdy składa się PIT po raz pierwszy w życiu. W 2021 roku można w ten sposób rozliczyć każdą deklarację, do czego zachęca Ministerstwo Finansów. Przygotowanie deklaracji przez Internet ułatwia specjalny program oraz system E-deklaracje. Dzięki temu podatnicy, którzy do tej pory korzystali z pomocy osób trzecich, mogą własnoręcznie wypełnić odpowiedni formularz PIT. Samodzielne wypełnienie pit online jest proste, gdyż otrzymuje się wszystkie wskazówki niezbędne do tego celu. W ten sposób o wiele szybciej przygotuje się do złożenia deklaracje: PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 oraz wszystkie załączniki wymagane przez urząd skarbowy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przez Internet można złożyć korektę deklaracji PIT. 

W 2021 roku online można złożyć również PIT-11, PIT-40, a także formularze PIT-4r, PIT-8AR, PIT-16A i pozostałe. Takie rozwiązanie wprowadzono, by ułatwić podatnikom dokonywanie rozliczeń bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie skarbowym.  

Do kiedy rozliczyć PIT 2021 online? 

Podobnie jak w przypadku rozliczania PIT tradycyjnie, deklarację online należy złożyć w wyznaczonym terminie. Przekroczenie wyznaczonego terminu wiąże się z sankcjami. Do kiedy składa się poszczególne formularze PIT? 

  • 1 luty 2021 - PIT-11, PIT-8C, PIT4R, PIT-8AR, IFT-1R, PIT-R, PIT40A – termin obowiązuje płatników PIT, a nie podatników, 
  • 1 marca 2021 – do tego dnia podatnicy są zobowiązani dostarczyć do urzędu skarbowego wypełnione formularze PIT-28, 
  • 30 kwietnia 2021 – ostateczny termin złożenia PIT-37, PIT- 36. PIT -36L, PIT-38, PIT-39. 

W każdych z wymienionych przypadków deklarację drogą elektroniczną mogą wpływać przez całą dobę aż do północy w ostatnim dniu składania PIT-u danego typu. Jeśli PIT zostanie dostarczony do odbiorcy, podatnik otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru na wskazany przez siebie adres mailowy.  

Rozliczenie PIT po raz pierwszy 

Czy możliwe jest skorzystanie z rozliczenia PIT online, gdy wypełnia się zeznanie podatkowe po raz pierwszy w życiu? Tak. Dotyczy to nawet tych podatników, którzy nie posiadają zweryfikowanego podpisu elektronicznego i profilu zaufanego. Weryfikacja tożsamości podatników z tej grupy odbywa się poprzez podanie kwoty przychodu z poprzedniego roku – w tym miejscu wpisuje się 0 zł. 

W 2021 roku warto skorzystać z opcji rozliczenia pit online ze względu na wygodę i bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Jest ono dostępne dla wszystkich podatników. W ten sposób szybko wypełni się deklarację, nawet gdy zapomniało się o niej i składa się pit w ostatnim możliwym dniu. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.