Istnieje wiele form inwestowania. Jedną z nich są obligacje. Bardzo często poleca się je poczatkującym inwestorom ze względu na ich stabilność i pewność zysku. Jest kilka istotnych rzeczy, które warto wiedzieć o obligacjach.
Co to są obligacje?
Doradcy z instytucji finansowej Prosper Capital wyjaśniają, że obligacja jest dłużnym papierem wartościowym reprezentującym prawa majątkowe, które zostały podzielone na określoną liczbę równych jednostek. Najważniejszą rzeczą, jaka odróżnia obligacje od akcji, jest to, że w przypadku obligacji posiadacz nie uzyskuje żadnych uprawnień względem emitenta. Obligacje dzielą się w różny sposób – w zależności od przyjętego kryterium podziału. Może nim być np. rodzaj emitenta, okres do wykupu czy wartość nominalną i oprocentowanie itd.
Na czym polega emisja obligacji?
Emisja obligacji nie jest niczym innym jak przekazaniem kapitału spółce przez inwestorów. Emitentem akcji może być Skarb Państwa, samorząd terytorialny lub podmiot prawny taki jak np. przedsiębiorstwo. Obligacje zawsze są emitowane w seriach. Warunki emisji konkretnej serii obligacji zawsze określają świadczenie z obligacji oraz termin, w jakim to świadczenie ma zostać zrealizowane. Podstawowym zadaniem, jakie ma spełnić emisja obligacji, jest pozyskanie kapitału przez emitenta. Środki te są niezbędne na realizowanie rozmaitych projektów czy – jak ma to miejsce w przypadku obligacji skarbowych – zasilenie budżetu państwa.
Czy opłaca się inwestować w obligacje?
Sporo osób, które dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem, zastanawia się, czy inwestowanie w nie jest opłacalne. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Poziom ryzyka inwestycyjnego jest mierzony jakością kredytową. Najwyższe ratingi otrzymuj a zazwyczaj obligacje emitowane przez rządy państw oraz organizacje ponadnarodowe. Im wyższy rating, tym bezpieczniejsza jest omawiana inwestycja. Obligacje z niskim ratingiem nazywane są potocznie śmieciowymi – mogą one przynieść naprawdę spore zyski, ale wiąże się to z dużym ryzykiem inwestycyjnym.