Ile trwa założenie firmy jednoosobowej

Gdyby jeszcze kilkanaście lat temu zapytać jakiegokolwiek przedsiębiorcę o to, czy trudno mu było założyć własną działalność gospodarczą, na pewno byłby w stanie przytoczyć mnóstwo nieprzyjemnych opowieści na temat długich kolejek do urzędów, masy papierów do wypełnienia bądź wysokich kosztów całego przedsięwzięcia. Dzisiejszy świat dąży jednak do upraszczania ludziom dosłownie wszystkiego. Przepisy cały czas się zmieniają. A zmianom uległy również i te dotyczące rejestrowania jednoosobowych działalności gospodarczych. Pierwsza poważna modyfikacja nastąpiła już w 2009 roku. A na czym ona polegała? Ile trwa założenie firmy jednoosobowej?

Jednoosobowa działalności gospodarcza w Polsce

Ile trwa założenie firmy jednoosobowejTe dziesięć lat temu w Polsce było znacznie mniej jednoosobowych działalności gospodarczych aniżeli w dniu dzisiejszym. Powodem nie była wcale niska kreatywność Polaków. Nie była nim również niechęć do zakładania biznesów. A raczej niechęć do urzędowych procedur i obawy przed poradzeniem sobie z tymi wszystkimi formalnościami. Potencjalni przedsiębiorcy po prostu się bali. Bali się, że jeśli coś zrobią źle, a o to nie było trudno, narobią sobie jedynie problemów, a firmy i tak nie uda im się założyć. Całe szczęście samo państwo dostrzegło tą trudność. Czego skutkiem była zmiana przepisów, do której doszło w 2009 roku.

Na jej podstawie zdecydowanie uproszczono procedury otwierania jednoosobowych działalności. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów potencjalny przedsiębiorca nie musiał już ganiać od jednego okienka urzędowego do drugiego. Bo wszystkie formalności załatwiał wyłącznie w jednym miejscu. Zamiast składać dokumenty w siedzibach ZUS-u, GUS-u, urzędzie gminy i urzędzie skarbowym, mógł złożyć wszystkie papiery przy jednym okienku. A przynajmniej tak to miało wyglądać w teorii. A co z praktyką? Ile w tym momencie rzeczywiście może trwać założenie nowej jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ile trwa założenie firmy jednoosobowej

Według niektórych poradników internetowych otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może zająć mniej aniżeli… kilka godzin! Większe spółki czy przedsiębiorstwa wymagałyby już poświęcenia znacznie większej ilości czasu. Ale w przypadku jednoosobowych działalności te procedury znacząco się upraszczają. Wystarczy jedynie udać się do swojego urzędu gminy i złożyć odpowiedni wniosek, który wcześniej można pobrać z Internetu. Aby zaoszczędzić tych kilka minut i na spokojnie wypełnić go w domu. Od niedawna istnieje też możliwość otworzenia jednoosobowego biznesu… przez Internet! Z tej opcji skorzystają jednak tylko ci, którzy posiadają profil zaufany ePUAP albo na podstawie innego systemu mają prawo do wystawiania bezpiecznych podpisów elektronicznych.

Zazwyczaj te wszystkie obawy, które początkujący przedsiębiorca ma w związku z założeniem nowej działalności gospodarczej, nijak mają się do rzeczywistości. Prędzej czy później każdy sam może się przekonać, że w otwieraniu nowych biznesów nie ma niczego skomplikowanego – tylko strach ma wielkie oczy. Osoby pracujące w urzędach zawsze zresztą starają się pomagać początkującym przedsiębiorcom. Czasem nawet wspólnie z nimi wypełniają wnioski.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.