Strona główna
Księgowość
Tutaj jesteś

Ile kosztuje prosta księgowość w jednoosobowej firmie

25 stycznia 2019 Ile kosztuje prosta księgowość w jednoosobowej firmie


Freelancing na dobre przyjął się już w Polsce. Najczęściej jest praktykowany przez te osoby, które swoją prace są w stanie wykonywać bez udziału ludzi z zewnątrz. Działają na własną rękę. Pozyskują zlecenia zdalnie, by następnie realizować je w dowolnym miejscu na ziemi. Najczęściej w domu, ale czasem też w podróży, podczas wypadu nad jezioro czy w klimatycznej i oczywiście wyposażonej w Internet kawiarni. Osoby, które przeszły na taki tryb pracy, zazwyczaj bardzo go sobie cenią. Zauważają, że w taki sposób mogą zarobić dużo więcej aniżeli na standardowym etacie. Początkowo współpracują z klientami w ramach tzw. śmieciówek – umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Ale prędzej czy później nadchodzi ten moment, w którym postanawiają uregulować prawnie swoją formę działania, czyli po prostu otworzyć własną działalność gospodarczą. Taka firma wymaga regularnego zajmowania się wieloma jej aspektami. A w tym m.in. księgowością. Jeżeli natomiast właściciel firmy nie chce sam załatwiać tych wszystkich spraw księgowych, zawsze może zlecić je komuś z zewnątrz – a ile za to zapłaci? Ile kosztuje prosta księgowość w jednoosobowej firmie?

Ile kosztuje prosta księgowość w jednoosobowej firmie?

Ile kosztuje prosta księgowość w jednoosobowej firmieW przypadku działalności jednoosobowych stosuje się tzw. małą księgowość, nazywaną formalnie księgowością uproszczoną. Zawsze jednak wymaga ona od przedsiębiorcy rzetelnego prowadzenia ksiąg rozchodów i przychodów. To podstawowy i jeden z ważniejszych obowiązków. Księgi rozchodów i przychodów na bieżąco są sprawdzane. Także nigdy nie wiadomo, kiedy „ktoś” wpadnie je skontrolować. Zawsze powinny być pod ręką i zawsze powinny znajdować się w nich aktualne informacje na temat księgowości danej firmy. Gdyby zresztą ktokolwiek zbagatelizował ten obowiązek, sam szybko przekonałby się, że bez ksiąg rozchodów i przychodów wręcz nie da się prowadzić żadnego biznesu. Umieszczane w nich informacje pozwalają bowiem rozliczać się z urzędem skarbowym. Dlatego bez nich byłoby to niemożliwe. Mimo iż początkującemu przedsiębiorcy to wszystko wyda się na pewno dość trudne, mała księgowość nie jest wbrew pozorom skomplikowana. Więc nawet nie trzeba jej zlecać osobom z zewnątrz.

Ceny programów rozliczeniowych

Zakładając więc, że właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej postanowił sam organizować księgowość biznesu, już na początku czekają na niego pewne wydatki. Przede wszystkim konieczność zainwestowania w specjalistyczny program do rozliczeń. Bez niego trudno cokolwiek zdziałać. Z programów do rozliczeń korzystają nawet zawodowe księgowe. Bo choć i bez nich można oczywiście tworzyć księgi rozchodów i przychodów, staje się to tak czasochłonne, że zupełnie nieopłacalne. Ceny programów rozliczeniowych nie są natomiast aż tak bardzo wysokie. Najtańsze systemy kosztują już od kilkuset złotych. A te najdroższe maksymalnie dwa czy trzy tysiące. Oczywiście po zakupie systemu można z niego korzystać tylko przez określony czas. Po upływie roku czy dwóch lat należy odświeżyć licencję i przedłużyć tym samym swój abonament. Jest to natomiast koszt ok. pięćdziesięciu złotych na miesiąc. W porównaniu do tego, jak bardzo takie systemy ułatwiają życie, nie są one wcale drogie.

GeldMarket

Redakcja Geld Market to zespół wykwalifikowanych dziennikarzy, analityków finansowych i ekspertów ekonomicznych, którzy z pasją tworzą treści na temat rynków finansowych i gospodarki. Nasz

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kalkulator, pendrive, klawiatura

Jesteś zainteresowany reklamą?

kalkulator, pendrive, klawiatura