Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Rynek data center w Polsce. Jak wygląda? Jakie ma perspektywy?

30 czerwca 2022 data center w Polsce

Pomimo tego, że sam proces cyfryzacji przebiega w Polsce dość opornie, o czym niestety świadczy ranking DESI, według którego wśród państw unijnych zajmujemy dopiero 24 miejsce (na 27 krajów), to krajowa infrastruktura internetowa jest paradoksalnie ponad przeciętna. Mamy praktycznie powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, co z kolei pozwala na rozbudowę sektora data center. Jak obecnie wygląda rynek data center w Polsce i jak prognozowana jest jego przyszłość?

Infrastruktura i usługi data center

Data center to nowoczesne obiekty, w których znajduje się infrastruktura umożliwiająca korzystanie z nowoczesnych technologii cyfrowych. Podstawowymi usługami realizowanymi przez data center jest:

  • kolokacja
  • usługi chmurowe
  • hosting

Nowoczesne data center to obiekty, które muszą spełniać szereg warunków dotyczących ochrony i przepustowości. Są one tworzone w bezpiecznych lokalizacjach przy zachowaniu redundancji (nadmiarowości) zarówno w kwestii dostępu do sieci energetycznej, jak i internetowej. Ponadto muszą one spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa w kwestii ochrony danych i sprzętu, jaki znajduje się w serwerowniach.

Sektor data center w Polsce

Rynek data center w Polsce już od dekady rozwija się dość dynamicznie. W 2018 roku nastąpiło jednak przyhamowanie nowych inwestycji. Pomimo tego Polska i tak jest największym graczem w regionie Europy Środkowo Wschodniej. Co prawda w porównaniu do krajów zachodnich, takich jak Wielka Brytania czy Niemcy, dysponuje o wiele mniejszą powierzchnią wszystkich data center.

Warto jednak zauważyć, że jesteśmy krajem o mniejszej liczbie obywateli, a tym samym mniejszej liczbie potencjalnych użytkowników lokalnych. Poza tym w krajach wysoko rozwiniętych data center budowane są przez wielkie zagraniczne korporacje, które wchodzą na europejskie rynki – w tym przede wszystkim przez chińskie oraz amerykańskie firmy – i decydują się stworzyć swoje serwerownie zazwyczaj w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Aktualnie w Polsce istnieje ponad 100 serwerowni – w tym większość to mniejsze obiekty o powierzchni nieprzekraczającej 500 mkw.

data center

Perspektywy dla polskich data center

Według danych PMR wielkość rynku data center w Polsce w 2020 wynosiła 88,6 MW. Prognozy PMR przewidują jednak, że do 2026 roku ma on zwiększyć się do 181,4 MW. Problemami, z jakimi aktualnie mierzą się centra danych, to przede wszystkim gwałtownie rosnące koszty energii, a w przypadku nowych inwestycji, również horrendalne koszty budowy. W momencie tworzenia prognoz dla rynku data center sytuacja wyglądała nieco inaczej i dzisiaj nie wiadomo, w jakim stopniu obecne problemy wpłyną na rozwój centrów danych w Polsce.

Co ciekawe, w ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby brzegowych data center. Polski rynek centrów danych opiera się bowiem w dużej mierze na drobniejszych podmiotach. Obserwowane jest jednak również zjawisko konsolidacji brzegowych data center przez większe podmioty, co pozwala na rozbudowę klastrów. Dodatkowo więksi inwestorzy zagraniczni patrzą na Polskę coraz łaskawszym okiem, co może przyczynić się do powstawania większej ilości dużych obiektów, których powierzchnia przekracza 500 mkw.

GeldMarket

Redakcja Geld Market to zespół wykwalifikowanych dziennikarzy, analityków finansowych i ekspertów ekonomicznych, którzy z pasją tworzą treści na temat rynków finansowych i gospodarki. Nasz

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rachunki inwestycyjne
Bezpieczeństwo na budowie
Biznes bez papieru

Jesteś zainteresowany reklamą?

Biznes bez papieru