Rozwiązania finansowe dla firm transportowych

Zakup nowych samochodów dostawczych to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Wiele firm transportowych często potrzebuje wymiany starych pojazdów na nowe. Jednak z racji dużych wydatków szukają one różnych źródeł sfinansowania zakupu floty pojazdów. Jakie opcje są dostępne? 

Leasing samochodu dostawczego

Jedną z chętniej wybieranych opcji zwiększenia floty pojazdów w firmie jest skorzystanie z leasingu. Wiele firm oferuje korzystne warunki dla każdego przedsiębiorcy. Wzięcie pojazdów w leasing jest opłacalne dla właściciela firmy. Przede wszystkim nie musi on wydawać własnych pieniędzy na zakup nowych pojazdów. Dodatkowo miesięczne raty leasingu można z powodzeniem zaksięgować jako koszty, co powoduje zmniejszenie składki na podatek. Taka opcja jest dostępna jednak jedynie przy leasingu finansowym, w przypadku którego samochody włączane są do majątku firmy jako środki trwałe. Jest także możliwość leasingowania aut na takiej zasadzie, że samochody amortyzowane są przez firmę, która daje auta w leasing. 

Wypożyczalnia samochodów dostawczych

Wynajem ciężarówki z finansowaniem od MAN FS jest drugą bardzo korzystną opcją dla właścicieli firm transportowych. MAN to auta dostawcze najwyższej jakości, które kosztują bardzo dużo. Kupno całej floty takich pojazdów wiąże się z setkami tysięcy złotych. Są na rynku polskim firmy, które oferują możliwość wynajęcia samochodów ciężarowych. Auta dostępne są zarówno nowsze, jak i starsze. Można wynająć samochód na krótki i długi okres. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajem długoterminowy, który jest bardziej opłacalny. W przypadku wynajęcia auta najczęściej naprawy leżą w gestii wypożyczalni. Dlatego też jest to bardzo korzystne dla właścicieli firm transportowych. W razie awarii można także liczyć na samochód zastępczy. Kwoty miesięczne wynajęcia samochodów dostawczych mogą zostać zaksięgowane w księdze przychodów i rozchodów jako koszty. 

Pozyskanie środków z Funduszy Europejskich

Z racji tego, że Polska jest krajem należącym do Unii Europejskiej, to istnieje szereg instrumentów finansowych, które wspierają polskich przedsiębiorców. Bardzo często właściciele dużych firm lub osoby, które chcą założyć działalność gospodarczą, mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci bezzwrotnych dotacji lub nisko oprocentowanych pożyczek. Jest także szereg funduszy przeznaczonych na rozwój istniejących firm lub na wyposażenie stanowiska pracy. Można wnioskować o różne kwoty w zależności od projektu unijnego. 

Zakup samochodów dostawczych na kredyt

Czasami przygotowanie dobrego biznesplanu pokazuje, że nawet wzięcie sporego kredytu przyniesie duże zyski. Wówczas można skorzystać z kredytu na sfinansowanie zakupu auta dostawczego. Oczywiście wysokość kredytu i ilość rat są uzależnione od kwoty, jaka zostanie pożyczona. Biorąc pożyczkę, właściciel firmy transportowej musi wziąć pod uwagę, że miesięczne raty kredytu mogą ulec zmianie wraz ze zmianą koniunktury na rynku finansowym, a ta zmienia się bardzo dynamicznie. Dlatego tę decyzję należy dokładnie przeanalizować.