Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czy można założyć firmę przez internet

15 marca 2019


Czy można założyć firmę przez internet? Jeszcze do niedawna coś takiego nie śniło się nawet osobom wierzącym z całego serca w możliwości Internetu. To, co parę lat temu było fikcją, dziś staje się jednak rzeczywistością. Dotychczas zakładanie firmy wiązało się z załatwianiem ogromnej ilości spraw urzędowych. I to właśnie z tego powodu wiele osób rezygnowało z otwierania własnych biznesów. Dziś ten cel można osiągnąć o wiele łatwiej. Potrzebny jest do tego wyłącznie dostęp do Internetu. Gdyż zmiany prawne doprowadziły do sytuacji, w której firmę można założyć właśnie w sposób zdalny. A jak się to robi?

Czy można założyć firmę przez internet?

Czy można założyć firmę przez internetPierwszym wymogiem nakładanym na osoby chcące założyć firmę przez Internet jest stworzenie profilu ePUAP. Można go zastąpić także certyfikatem kwalifikowanym. Obie opcje są dobre, ponieważ pozwalają na wyrobienie podpisu elektronicznego, który z kolei jest tym niezbędnym elementem do założenia działalności gospodarczej w sposób zdalny. Aby otrzymać certyfikat kwalifikowany, konieczne stają się jednak pewne drobne inwestycje. Należy zainwestować w specjalny system urządzeń. By następnie z jego pomocą potwierdzić własną tożsamość. Wiele osób mimo wszystko ceni sobie to rozwiązanie. Choć trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do profilu ePUAP wymaga ono pewnego (minimalnego, ale jednak) nakładu finansowego. Drugim sposobem na pozyskanie podpisu elektronicznego jest zatem założenie profilu zaufanego ePUAP – rozwiązanie prostsze i przy tym darmowe, ale jednak bardziej czasochłonne. Mogą go dla siebie stworzyć nawet te osoby, które nie posiadają certyfikatu kwalifikowanego – wszystkie formalności załatwią jak zwykle przez Internet.

Rejestrowanie działalności gospodarczej

Gdy już profil zaufany ePUAP bądź certyfikat kwalifikowany stanie się własnością przyszłego przedsiębiorcy, może on zgodnie z prawem zarejestrować swoją nową działalność gospodarczą. powinien wpisać ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – sam taki wpis nie wymaga poniesienia żadnych dodatkowych kosztów. Jedyny obowiązek, jaki przedsiębiorca musi wypełnić, polega na uzupełnieniu wniosku danymi dotyczącymi własnej tożsamości i ewentualnie samej firmy. Musi podać w nim nazwę projektowanej spółki, własną datę urodzenia, swoje obywatelstwo, miejsce zamieszkania, planową datę otworzenia biznesu, numer PESEL i opcjonalnie NIP oraz kilka innych danych dotyczących m.in. zakresu działań firmy. Potwierdzeniem tożsamości przedsiębiorcy będzie albo certyfikat kwalifikowany, albo profil zaufany ePUAP. A gdy dojdzie już do załatwienia tych wszystkich formalności, firma zostanie zarejestrowana i stanie się pełnoprawnie działającą działalnością gospodarczą.

Internet daje ludziom wręcz nieograniczone możliwości. Dotychczas ułatwiał i uprzyjemniał im przede wszystkim życie codziennie – zapewniając łatwy kontakt ze znajomymi i rodziną oraz stając się źródłem niekończących się rozrywek – jednak dziś odgrywa bardzo ważną rolę także i w świecie biznesu. Na ten moment niemalże każdy jest w stanie otworzyć nową firmę bez konieczności wychodzenia z domu. To naprawdę niesamowity postęp.

GeldMarket

Redakcja Geld Market to zespół wykwalifikowanych dziennikarzy, analityków finansowych i ekspertów ekonomicznych, którzy z pasją tworzą treści na temat rynków finansowych i gospodarki. Nasz

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowe obowiązki dla pracodawców
rachunki inwestycyjne
Bezpieczeństwo na budowie

Jesteś zainteresowany reklamą?