Strona główna
Edukacja
Tutaj jesteś

Polska reprezentacja na wielkich turniejach. Jak sobie radziła?

7 marca 2022 Polska reprezentacja na wielkich turniejach

Klątwa braku awansu do turnieju Mistrzostw Europy trwała kilkadziesiąt lat. Dopiero w 2008 roku udało się po raz pierwszy zakwalifikować do tych rozgrywek. Także w przypadku Mistrzostw Świata Polacy nie są wcale etatowymi uczestnikami. Przedstawiamy Wam 5 ciekawostek dotyczących występów Polaków na turniejach rangi międzynarodowej.

1. Co czwarty turniej w historii

Rozgrywki Euro 2020 były dopiero czwartym turniejem europejskim, do którego udało się Polakom zakwalifikować w historii gier piłkarskich. Dotychczas rozegrano 16 takich turniejów, statystycznie więc Polacy uczestniczą w nim raz na cztery razy. Warto przy tym podkreślić, że kwalifikację do turniejów Euro zdobyliśmy w 2008, 2012, 2016 i 2020 roku, a więc w czterech ostatnich okazjach.

2. Jedno zwycięstwo w grupie

Począwszy od 2002 roku włącznie Polacy uczestniczyli w trzech turniejach rangi Mistrzostw Świata. Było to w latach: 2002, 2006 i 2018. Na każdym z tych Mundiali swoje zmagania kończyliśmy w fazie grupowej, nie uzyskując awansu do dalszej jego części. Co więcej, każdorazowo statystyki zwycięstw i porażek wyglądały bliźniaczo. Polacy zawsze kończyli rywalizację z jednym zwycięstwem w grupie, natomiast pozostałe dwa mecze przegrywali. Zawsze też traciliśmy więcej bramek, niż udało się nam zdobyć.

3. Trudna przeprawa na Mundial 2022

W 2022 roku będzie miał miejsce Mundial w Katarze. Aby się tam dostać, należy najpierw zakwalifikować się do turnieju w ramach eliminacji europejskich. Polacy nie mają łatwego zadania – możliwość awansu jest mocno okrojona, a bukmacherzy nie są przekonani co do naszego ewentualnego sukcesu eliminacyjnego. Za postawienie, że Polska zakwalifikuje się do Mistrzostw Europy można zarobić ok. 3-krotność postawionej kwoty.

4. Wielkie oczekiwania i… rozczarowanie

Scenariusz polskich występów na wielkich turniejach wygląda prawie zawsze tak samo. Dumnym wyjątkiem od tej reguły było Euro 2016, podczas którego Polacy otarli się o półfinał rozgrywek. W pozostałych turniejach w XXI wieku zwykle jednak rodzima reprezentacja rozczarowuje. Szczególnie dotkliwy był występ na Mundialu 2018, podczas którego nie byliśmy w stanie nawiązać rywalizacji z Kolumbią, a z Senegalem przegraliśmy po wyjątkowo słabym meczu. Fala rozczarowań była bardzo duża. Znamienity polski obrońca, Łukasz Piszczek, zdecydował wówczas o tym, że był to jego ostatni wielki turniej w reprezentacji.

5. Dodatni bilans bramek podczas Mistrzostw Świata

Mimo wielu rozczarowań i słabych meczów, reprezentacja Polski ma w swojej historii chwile niezwykle udane. W 1974 i 1982 roku udało się zdobyć brązowe medale mistrzostw świata. Dwukrotnie, w 1938 i 1986 roku, Polska dochodziła do 1/8 finału Mundialu. Sumaryczne podsumowanie zdobytych i straconych bramek na Mundialach wskazuje, że Polacy więcej goli strzelili, niż stracili. W 8 dotychczasowych turniejach zdobyliśmy 46 bramek, a rywale strzelili nam… 45.

Podsumowanie

Osobną historią są Igrzyska Olimpijskie, w których Polacy nawet jednokrotnie triumfowali. Kibiców rozgrzewa jednak najbardziej to, co się dzieje podczas mistrzostw świata i Europy. Czy jeszcze kiedyś nawiążemy do historycznych sukcesów reprezentacyjnych?

GeldMarket

Redakcja Geld Market to zespół wykwalifikowanych dziennikarzy, analityków finansowych i ekspertów ekonomicznych, którzy z pasją tworzą treści na temat rynków finansowych i gospodarki. Nasz

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaka alternatywa dla kary pozbawienia wolności
Polska reprezentacja na wielkich turniejach
Lokalizatory Gps

Jesteś zainteresowany reklamą?

Lokalizatory Gps