Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kto i w jakiej wysokości może otrzymać zasiłek rodzinny w Holandii?

29 czerwca 2020

Pracujący w Holandii rodzice dzieci niepełnoletnich mają prawo otrzymać na nie świadczenie pieniężne. Aby je uzyskać, należy spełnić jednak kilka warunków. Jakie to wymagania? Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek rodzinny w Holandii.

Kto może otrzymać Kinderbijslag?

Kinderbijslag, czyli zasiłek rodzinny w Holandii, to świadczenie przyznawane rodzicom na każde dziecko do 18. roku życia, pod warunkiem, że pociecha wciąż się uczy. Do świadczenia ma prawo wyłącznie jedno z legalnie zatrudnionych i odprowadzających składki w tym kraju rodziców. Jeśli więc zarówno ojciec, jak i matka pracują w Królestwie Niderlandów, to pieniądze dostanie tylko jedna osoba. Przysługują one na dzieci:

– rodzone,
– adoptowane,
– wychowywane w rodzinie zastępczej,
– pasierbów.

Co ważne, w trakcie pobierania zasiłku rodzinnego w Holandii pociecha może mieszkać w Polsce.

Jaką kwotę można otrzymać?

Wysokość świadczenia pieniężnego zależy od wieku dziecka. Na maluchy do 5 lat przysługuje 221,49 euro, a na dzieci w przedziale od 6 do 11 lat – 268,95 euro. Dla nastolatków w wieku 12-18 lat przeznaczono sumę 316,41 euro. Kwoty te mogą być niższe, jeżeli rodzic pobiera w Polsce świadczenia w wyższej kwocie. Zasiłek rodzinny w Holandii przyznawany jest raz na kwartał.

Osoby uzyskujące roczne dochody w wysokości poniżej ok. 19000 euro mają prawo otrzymać również Kindgebonden Budget. Jednym z warunków uzyskania dodatku jest pobieranie zasiłku rodzinnego w Holandii Kinderbijslag. Jego wysokość zależy od liczby i wieku dzieci. Rodziny z 5 lub większą liczbą nieletnich pociech mogą otrzymać do 2335 euro plus dodatkowe 295 euro za piąte i każde kolejne dziecko. Świadczenie wypłacane jest raz w miesiącu.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek na dziecko?

Aby uzyskać zasiłek rodzinny w Holandii, należy złożyć komplet niezbędnych dokumentów w urzędzie socjalnym SVB. Są to różnego rodzaju zaświadczenia potwierdzające sytuację osobistą i materialną składającego. Wymagane są m.in.

– dokumenty potwierdzające zatrudnienie, w tym jaaropgaaf (holenderska karta podatkowa) oraz salaris (ostatni pasek wypłaty),

– numer BSN (sofi),

– kopia dowodu osobistego albo paszportu osoby składającej wniosek,

– europejskie akty urodzenia oraz numery PESEL dzieci,

– potwierdzenie pobierania lub niepobierania zasiłku na dziecko w Polsce (w przypadku małoletnich przebywających na stałe w tym kraju),

– zaświadczenie o nauce dziecka.

W przypadku jakichkolwiek zmian w sytuacji rodziny należy poinformować o tym urząd i złożyć stosowne dokumenty. Świadczenie można otrzymać za okres do roku wstecz. Czas oczekiwania na weryfikację wniosku wynosi zazwyczaj 6-12 miesięcy.

GeldMarket

Redakcja Geld Market to zespół wykwalifikowanych dziennikarzy, analityków finansowych i ekspertów ekonomicznych, którzy z pasją tworzą treści na temat rynków finansowych i gospodarki. Nasz

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Giełdy zagraniczne vs lokalne
Planowanie podatkowe
Czym się różni leasing o wynajmu samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?